Wał Miedzeszyński 377, Warszawa 03-980, Polska
+48 602 773 990
biuro@ykp.pl

Misja zakończona – Ulica Władysława Wagnera w Gdyni


Rada Miasta Gdynia na styczniowym posiedzeniu 2021 roku uchwaliła zmianę nazwy części długiej ulicy Chwarznieńskiej na ulicę Władysława Wagnera. Prowadzi ona przez Witomino w kierunku na Chwarzno. Ta uchwała jest realizacją ostatniego z celów postawionych przed sobą przez komitet organizacyjny Roku Wagnera 2012.

Władysław Wagner pośrodku i jego australijscy przyjaciele, David Walsh z lewej i Bernard Plowright z prawej.
Zdjęcie wykonano latem 1939 roku w Southampton

Przywracanie międzywojennego rejsu Władysława Wagnera do zbiorowej pamięci Polaków przeszło od słów do czynów na jubileuszowym spotkaniu 20-lecia Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku w roku 2010. Inicjatywę tę podjęły Bractwo Wybrzeża, Karaibska |Republika żeglarska, Yacht Klub Polski z Londynu oraz inne polonijne kluby i organizacje żeglarskie.

Podstawowym celem komitetu organizacyjnego było upamiętnienie powojennej pionierskiej żeglarskiej działalności Wagnera na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W styczniu 2012, podczas spektakularnego spotkania wielkiej flotylli polskich jachtów, została tam wmurowana tablica pamiątkowa.

Tablica pamiątkowa Władysława Wagnera – Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Sukces zachęcił do organizacji regularnych ponownych spotkań a także rozwinięcia dalszych planów roku 2012. 8-go lipca, w 80-tą rocznicę wyruszenia Wagnera w podróż dookoła świata, w Gdyni powstała kolejna tablica pamiątkowa w harcerskim CWM, odsłonięto mural na wrotach hangaru i wyprawiono w okolicznościowy rejs „Podług słońca i gwiazd” jacht ZJAWA IV. 5-go września z angielskiego portu Great Yarmouth, gdzie rejs Wagnera został przerwany wybuchem wojny, uroczyście wyekspediowano ZJAWĘ IV do Gdyni aby symbolicznie dokończyła wagnerowski powrót do kraju.

15-go września, po powitaniu ZJAWY, odsłonięciem kolejnej tablicy pamiątkowej Wagnera otwarta została Aleja Żeglarstwa Polskiego na wschodnim falochronie gdyńskiego Basenu Jachtowego. Był to też czas wspomnienia setnej rocznicy urodzin i dwudziestej rocznicy śmierci Władysława Wagnera.

W roku 2013 Wagner został upamiętniony w Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie oraz udekorowany pośmiertnie nagrodą „CONRADY”.
W kolejnych latach wyrazem odnawiającej się już pamięci społecznej było kilka rejsów (jak Kpt. Mirosława Lewińskiego i ZJAWY IV…) oraz przedsięwzięć organizacyjnych (jak inicjatywa „Domeyko-Wagner”) z różnych stron żeglarskiej społeczności.

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla Władysława Wagner

Odznaczenie państwowe, postulowane przez PZŻ już w roku 1988 a następnie nieustannie przypominane przez Komitet „Roku Wagnera” a także uczestników żeglarskiego ZLOTU 100 dotarło wreszcie do rąk jego rodziny w roku 2019. Uroczystość pośmiertnej dekoracji Krzyżem Komandorskim Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce w Gdyni, dnia 29 marca 2019 na pokładzie DARU POMORZA.
Gdynia była portem macierzystym wszystkich trzech ZJAW Wagnera, w budowanej od podstaw Gdyni mieszkał, z Gdyni wyruszył w swój historyczny rejs, W Gdyni jest pochowany na cmentarzu Witomino. Po zaistnieniu ulicy Władysława Wagnera w Gdyni wszyscy zaangażowani w tą wieloletnią działalność mogą teraz rzeczywiście uznać, że ich misja dobiegła końca.

ZADANIE ZOSTAŁO WYKONANE

Jerzy Knabe, 1 lutego 2021