Wał Miedzeszyński 377, Warszawa 03-980, Polska
+48 602 773 990
biuro@ykp.pl

WYDARZENIA W ROKU 2023

ISTOTNE WYDZRZENIA ZE ŚWIATA ŻEGLARSKIEGO ORAZ YKP

Regaty Morskie Chorwacja 2023

W 2023 roku zaplanowano jest kolejną edycję Regat, które odbędą się w Chorwacji w dniach 29.04 – 6.05.2023 roku. Chęć uczestnictwa zadeklarowało123 członków Stowarzyszenia YKP na 15 jachtach klasy Bavaria 46 Cruiser.

REGATY 45-LECIA YKP BIAŁYSTOK

YKP BIAŁYSTOK, zaprasza na XIV edycję Regat o Puchar Komandora YKP BIAŁYSTOK z okazji 45 rocznicy powstania Klubu. Regaty odbędą się w dniach 17-18.06.2023 roku na akwenie jeziora Jagodne w Kozinie 

Żeglarski Memoriał SIKORSKIEGO, GIBRALTAR 2023

W Gibraltarze dnia 4 lipca 2023, odbędzie się zlot polskich żeglarzy upamiętniający 80 rocznicę Katastrofy Gibraltarskiej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Zlocie.

VI Mistrzostwa YKP w Narciarstwie Alpejski im. Kmdr JANUSZA PUCHAŁY

YKP Zakopane zorganizowało VI edycję Mistrzostw YKP w Narciarstwie Alpejskim im. Kmdr JANUSZA PUCHAŁY. Mistrzostwa odbyły się na w dniach 03.03.2023 do 05.03.2023 r. na Stoku Narciarskim w Małym Cichym.

Zarząd Główny YKP żegna
Kmdr. JERZEGO GRZEGOROWSKIEGO

Pogrążeni w smutku informujemy, że 08.23 r. odszedł od nas na wieczną wachtę w wieku 87 lat Honorowy Wicekomandor YKP, odznaczony KOMANDORIĄ YKP oraz honorową odznaką Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego.

WYDARZENIA W ROKU 2022

ISTOTNE WYDZRZENIA ZE ŚWIATA ŻEGLARSKIEGO ORAZ YKP

35 lat działalności YACHT KLUBU POLSKI NOWY TARG

Historia Klubu oczami byłych i obecnych Komandorów oraz klubowiczów w 35-letnią rocznicę działalności żeglarskiej i społecznej.

45-lecie YKP KALISZ

Uroczyste świętowanie miało miejsce 29 października 2022 roku w Porcie YKP KALISZ w miejscowości Szałe nad Zalewem Pokrzywnicy. Jubileuszowe obchody połączono z zakończeniem sezonu nawigacyjnego
YKP KALISZ oraz regatami.

Członkowie YKP ZAKOPANE złożyli wiązankę

Jak co roku na dzień Wszystkich Świętych, Członkowie YKP ZAKOPANE zlożyli wiązankę na symbolicznej mogile gen. Mariusza Zaruskiego, żeglarza i taternika z Podola.

YACHT KLUB POLSKI zawiadamia

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 12 września 2022 roku Odszedł na Wieczną Wachtę, Honorowy Wicekomandor YACHT KLUBU POLSKI Jan Orzechowski.

Puchar Omegi – GRATULACJE !!!

Dla całej drużyny YKP WARSZAWA,
składam GRATULACJE za doskonałą rywalizację, zajęte pozycje w poszczególnych biegach jak również I miejsca w ostatecznej klasyfikacji w Regatach Klasy OMEGA o Puchar Juliusza Sieradzkiego, byłego wieloletniego Członka YKP WARSZAWA.     18.08.2022

Żegnaj Komandorze

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 6 stycznia 2022 r. odszedł na wieczną wachtę Komandor YACHT KLUBU POLSKI ZAKOPANE Janusz Puchała, Honorowy Wicekomandor i wieloletni działacz
YACHT KLUBU POLSKI.


III Klubowe Regaty YKP – Chorwacja 2022

W dniach od 30 kwietnia do 7 maja 2022 odbyły się III Morskie Regaty YKP w Chorwacji.
Zgłosiło się 9 załóg. Odbyły się 4 wyścigi w wyniku których, pierwsze miejsce zajęła załoga YKP KRAKÓW. Puchar Przechodni z Klubu YKP CZĘSTOCHOWA powędrował do YKP KRAKÓW

Rejs Chicago – Gdynia zakończony

Jacht s/y Kpt. Wagner II z kapitanem Andrzejem W. Piotrowskim na pokładzie jest już w Basenie Jachtowym im. Gen. Zaruskiego w Gdyni ! GRATULACJE !!! Tegoroczny etap Azory – Gdynia przepłynięty samotnie od 16 czerwca do 24 lipca 2022 roku. Andrzeja Piotrowskiego powitali w Gdyni prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

WYDARZENIA W ROKU 2020 – 2021

ISTOTNE WYDZRZENIA ZE ŚWIATA ŻEGLARSKIEGO ORAZ YKP

Zakończenie sezonu letniego 2021 w YKP WARSZAWA

28 listopada 2021 roku, Komandor YKP WARSZAWA Paweł Kalota dokonał zamknięcia sezonu letniego i opuszczenia Bandery Klubowej.

Podsumowanie 6 letniej kadencji Prezydium ZG YKP

W dniu 20 listopada 2021 roku w Warszawie, odbył się XIII Zwyczjny Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Delegatów
YACHT KLUBU POLSKI.

25-lecie YKP ZAKOPANE

Jubileusz, który mamy przyjemność obchodzić, uświadamia ogrom wykonanej pracy i odniesionych sukcesów.

Kmdr ZG YKP J.M. TABER

Komandor ZG YKP
Janusz Marek Taber

Rubryka Znani i Nieznani na Portalu www.zeglarski.info
Artykuł honorujący naszego Komandora Zarządu Głównego YKP Janusza Marka Taber.

ORP „Orzeł” – Zaginiona legenda

W 2021 roku mija 81 rocznica zaginięcia dzielnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Na ostatni patrol na Morze Północne ORP „Orzeł” wypłynął z Rosyth 23 maja 1940 roku o godz. 23.00, nie powracając już z tego rejsu.

Kmdr Zbigniew Wasilewski odszedł na wieczną wachtę.

W dniu 25 września 2021 roku w wieku 84 lat
odszedł na wieczną wachtę
HONOROWY WICEKOMANDOR
YACHT KLUBU POLSKI
ZBIGNIEW WASILEWSKI

Misja zakończona – Ulica Władysława Wagnera w Gdyni

Rada Miasta Gdynia na styczniowym posiedzeniu w 2021 roku, uchwaliła zmianę nazwy części długiej ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni na ulicę Władysława Wagnera. Prowadzi ona przez Witomino w kierunku na Chwarzno.

Uroczystości pod pomnikiem Generała
Mariusza Zaruskiego w Gdyni

Kmdr Marek Stawiszyński i Członkowie YKP GDYNIA, w dniu 8 kwietnia 2021 roku, złożyli kwiaty pod pomnikiem Generała Mariusza Zaruskiego w basenie jachtowym w Gdyni. Uczcili pamięć pierwszego Komandora YKP.

Sailing Poland wygrywa wyścig The Ocean Race Europe Prologue!

7 maja w Kłajpedzie odbył się pierwszy wyścig przybrzeżny The Ocean Race Europe Prologue. Wygrała załoga polskiego jachtu „Sailing Poland” pod dowództwem Bouwe Bekkinga. Drugie miejsce zajęła litewska załoga „Ambersail 2”, a trzecie – „Team Childhood 1” z Holandii.

80. lecie urodzin Wicekomandora Honorowego YKP Zbigniewa Gołąbiewskiego

W wieku 85 zmarł nasz Kolega, Wicekomandor YKP KALISZ –
JAN GRACZ

Stanisław Jurzyk odszedł na wieczną wachtę

W niedzielę 18 kwietnia w wieku 90 lat zmarł Stanisław Jurzyk – kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz i wieloletni działacz Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica i były Komandor YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA.
Zarząd Główny YKP składa Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia.

Brąz Klepackiej, innym Polakom też poszło dobrze w ME i MŚ

Zofia Klepacka, reprezentująca Klub Legia Warszawa, została brązową medalistką mistrzostw Europy w windsurfingowej w klasie RS:X w 2020 roku. Wywalczony w Portugalii krążek to dla Zofii Klepackiej dziewiąty – w tym piąty brązowy – medal mistrzostw Europy w klasie RS:X.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski – historia niezwykłej rywalizacji

Pojawiło się drugie, poprawione i rozszerzone, wydanie książki Krzysztofa Paula „Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski”.
To kompendium wiedzy o wynikach i zwycięzcach rywalizacji na przestrzeni roku 1952-2020, która trwa już blisko 70 lat.

Finał Regat Dookoła Świata Vendee Globe 2020

Y​annick Bestaven (“Maitre Coq IV”) został zwycięzcą wokółziemskich regat samotników Vendee Globe. Francuski żeglarz nie dotarł pierwszy do mety w Les Sables d’Ollone, ale wygraną zapewniła mu bonifikata czasowa za udział w akcji ratunkowej.

Luna Rossa Prada Pirelli Team zwyciężył w Prada Cup

W niedzielę 21 lutego 2021, wynikiem 7:1, włoski Team Luna Rossa Prada Pirelli pokonał INEOS TEAM UK w finałach Regat Prada Cup. Zwycięzcy za niespełna dwa tygodnie zmierzą się z Emirates Team New Zealand w Pucharze Ameryki.

Mistrzostwa YKP w narciarstwie alpejskim 2021

Na stoku narciarskim Małe Ciche, 27 lutego 2021 roku, odbyło się treningowe (ze względu na ograniczenia COVID-19) spotkanie zawodników YKP w narciarstwie alpejskim. Uczestniczyło w nim 71 osób. Najlepszym zespołem okazał się YKP NOWY TARG.

Emirates Team New Zealand ponownie zdobywcą Pucharu Ameryki

W środę 17 marca 2021, 36 Puchar Ameryki obronił stosunkiem 7:3 Emirates Team New Zealand. Walka o jedno z najcenniejszych żeglarskich trofeów na świecie, po pełnym emocji tygodniu, dobiegła końca.


Bojerowe Regaty Żeglarskie o Puchar Warszawy w Klasie DN

W dniach 5 i 6 lutego 2021 roku na Zalewie Zegrzyńskim rozegrano Regaty Żeglarskie o Puchar Warszawy w bojerowej Klasie DN, organizowane od 1970 roku przez YACHT KLUB POLSKI WARSZAWA, tym razem pod kierownictwem Kapitan Sekcji Bojerowej YKP WARSZAWA, Koleżanki Marii Oleksy.

Mistrzostwa Polski klasy DN Junior i Ice Optimist oraz Caligula Cup 2021

Zakończyły się Mistrzostwa Polski w klasach DN Junior i Ice Optimist. Na starcie na jeziorze Dargin stanęło 16 Juniorów oraz 20 zawodników w klasie Ice Optimist. W dość wymagających warunkach rozegranych zostało po 7 wyścigów w każdej klasie.

Puchar Warszawy w bojerowej
Klasie DN – NAGRODY

Na Zalewie Zegrzyńskim odbyły się bojerowe regaty o Puchar Warszawy w klasach DN oraz Ice Opti. Do zawodów zgłosiło się aż 59 zawodników, w tym 9 w klasie Ice Opti. Sędzia Główna Regat, Maria Oleksy podjęła decyzję o podziale na dwie grupy: A i B.

Janusz Marek Taber Nowym Sekretarzem Generalnym PZŻ

W dniu 7-05-2020 roku Janusz Marek Taber został powołany przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego na stanowisko sekretarza generalnego PZŻ. Zastąpi na tym stanowisku kolegę Zbigniewa Stosio, który zmarł 17 kwietnia tego roku, wspaniałego człowieka, który przez ponad trzydzieści lat tak dużo zrobił dla Związku. Janusz Marek Taber ma 76 lat i jest niezwykle zasłużony dla polskiego żeglarstwa. Już w latach 60-tych ubiegłego wieku rozpoczął działalność społeczną, zakładając w 1963 roku Klub Żeglarski Pałacu Młodzieży w Warszawie, pełniąc funkcję Prezesa do 1970 roku. Pracował społecznie jako instruktor żeglarstwa, ucząc dzieci i młodzież w wielu ośrodkach w Polsce. W 1968 wstąpił w szeregi Yacht Klubu Polski Warszawa, w którym pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. W 1995 roku rozpoczął społeczną pracę w Zarządzie Głównym Yacht Klubu Polski, pełniąc do 2010 roku funkcję Sekretarza Generalnego. YKP to stowarzyszenie 20 Klubów oraz 1500 żeglarzy. W 2010 roku objął funkcję Komandora Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski pełniąc tą funkcję obecnie drugą kadencję. Od maja 2017 roku pełni funkcję Członka Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego. Za 60 letnią społeczną działalność dla polskiego żeglarstwa, wielokrotnie wyróżniany honorowymi odznaczeniami i medalami.

Serdecznie gratulujemy Koledze Komandorowi J. M. Taber, z którego jesteśmy bardzo dumni i mamy nadzieję, że nowe wyzwania w PZŻ pozwolą na dalsze, tak owocne, kontynuowanie przewodzenia YKP.
                                                                 Koleżanki i Koledzy YKP

Gratulacje dla Komandora Marcina Raubo

Pan Marcin Raubo, Komandor YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN, Prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Szanowny Panie Komandorze, Panie Prezesie. W imieniu własnym i całej społeczności żeglarskiej YACHT KLUBU POLSKI, składam serdeczne i szczere GRATULACJE z okazji podjęcia się tak zaszczytnej ale i wymagającej wiedzy i dużego zaangażo- wania pracy społecznej, jaką jest funkcja Prezesa jednego z największych i dynamicznie rozwijających się Okręgów Żeglarskich w kraju. Działalność społeczna na rzecz innych ludzi poza żmudną pracą, powinna sprawiać też przyjemność i satysfakcję. Dlatego gratuluję zapału w pracy i życzę aby zawsze śiweciło słońce nad YKP Szczecin.

Warszawa, 29 lutego 2020 r.

Janusz Marek Taber
Komandor
YACHT KLUBU POLSKI

90 lecie YACHT KLUBU POLSKI 

Mimo upływu 90 lat, Yacht Klub Polski Warszawa zachował swe naczelne miejsce w rozbudowującej się nieustanie w kraju i poza jego granicami strukturze YKP. Obecnie to 15 Klubów w kraju i 5 Klubów Polonijnych. Nadal wśród wielu celów statutowych YKP realizuje, jak przed laty, cele wychowawcze młodzieży i pielęgnuje polskie tradycje żeglarskie.
11 października 2014r. wśród pięknej, jesiennej aury w Ośrodku Żeglarskim im. Komandora Tadeusza Schucha w Jadwisinie k/Serocka, odbyła się Uroczystość Jubileuszowa zakończenia obchodów 95-lecia YKP WARSZAWA oraz zakończenie letniego sezonu żeglarskiego i jednocześnie rozpoczęcie sezonu zimowego 2014/2015. Zasłużeni Członkowie Klubu zostali odznaczeni Pamiątkowym MEDALEM 90-lecia YKP, Jubileuszową Odznaką 90-lecia YKP oraz BRĄZOWYM MEDALEM YKP.

Komandor Zarządu Głównego Janusz Marek Taber wygłosił przemówienie przedstawiające historię powstania Klubu, którego twórcami byli zaangażowani społecznie żeglarze, działający często kosztem rodziny, obowiązków zawodowych i wolnego czasu. Powiedział, że dzięki aktywności wielu ludzi kolejne pokolenia żeglarzy uczyło się i nadal uczy zarówno postaw patriotycznych, sportowej rywalizacji, jak i zamiłowania do działań prospołecznych.
„Członkowie Klubu żeglują po morzach i oceanach całego świata, przestrzegając zasad etyki, etykiety żeglarskiej oraz tradycji, a słowa Honor i Ojczyzna stawiają na pierwszym miejscu” – to słowa obecnego Komandora ZG YKP J. M. Taber. Rozwinięta baza żeglarska i regatowo-szkoleniowa, której dwa ośrodki znajdują się nad Jeziorem Zegrzyńskim w Jadwisinie i Nieporęcie oraz siedziba Klubu w Warszawie, służą doskonale jego Członkom.

Brat wybrzeża, Zbigniew Stosio odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim żalem powiadamiamy, że w dniu 17 kwietnia 2020 roku o godzinie 21:55 w wieku 72 lat odszedł na wieczną wachtę Kolega żeglarz Zbigniew Stosio wieloletni Członek YKP WARSZAWA, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej, Brat Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich nr.65, Członek Zarządu i Komisji Rewizyjnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Wieloletni Sekretarz Jury “Nagroda Rejs Roku”, “Jacht Film” i “Srebrny Sekstant”, Członek Harcerskiego Ośrodka Wodnego, Uczestnik rejsów Czerwone Żagle, Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI, MEDALEM za Szczególne Zasługi dla Polskiego Żeglarstwa, w 2017 roku otrzymał Godność Członka Honorowego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Żegnają Ciebie koleżanki i koledzy YKP. Cześć Twojej Pamięci.

W imieniu Zarządu YACHT KLUB POLSKI
Komandor Janusz Marek Taber

Wykład dotyczący Polskiego Ruchu Olimpijskiego

W dniu 2 lutego 2020 roku, Naczelnik Wydziału Sportu w Zakopanem, Pani Zofia Kiełpińska, zasłużona działaczka i medalistka w biatlonie, poprowadziła wykład dotyczący Polskiego Ruchu Olimpijskiego, którego 100-na Rocznica przypadała w 2019 roku.

W Uroczystym spotkaniu uczestniczył Pan Komandor YACHT KLUBU POLSKI ZAKOPANE Janusz Puchała.
Na fotografii Pani Naczelnik Zofia Kiełpińska wraz z Komandorem YKP ZAKOPANE Januszem Puchałą.

Joanna Pajkowska Honorowym gościem zebrania Zarządu Głównego

Joanna Pajkowska bez zawijania do portu w 216 dni jako jedyna Polka i pierwsza kobieta na świecie odbyła rejs dookoła Świata na jachcie FAF FAN. Za ostatni wyczyn ale sumując również poprzednich wiele wypraw Pani Kapitan, Joanna Pajkowska została odznaczona przez Komandora Zarządu Głównego YKP
Janusza Marka Taber, najwyższym odznaczeniem KOMANDORIĄ YACHT KLUBU POLSKI. Odznaczeniem tym również został uhonorowany Kapitan Waldemar Kugler z YKP KRAKÓW oraz Kolega Stanisław Garb z YKP NOWY TARG. MEDALE BRĄZOWE YKP za dotychczasową wieloletnią społeczną działalność
otrzymali: Kapitan Andrzej Łukaszewicz z YKP SZCZECIN,
Koleżanka Ewa Kean z YKP LONDYN oraz Koleżanka Jadwiga Taber z YKP WARSZAWA.

Medale na 95-lecie PZŻ

Medalem 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego w imieniu Prezesa PZŻ Tomasza Chamery Komandor Z. Gł. YKP wyróżnił Komandorów: Janusza Puchałę z YKP ZAKOPANE, Kazimierza Burgata z YKP OLSZTYN
oraz Wiesława Żytowieckiego z YKP BIAŁYSTOK.
W niedzielę przeprowadzono na przystani Klubu, Ceremonię Ogólnoświatowego opuszczenia Bandery YKP i zakończenia letniego sezonu żeglarskiego 2019 roku. Ponieważ żeglarze YKP pływają po wodach całego wiata przez cały rok, żeglują również na bojerach, podniesiono Banderę YKP, a Komandor Z. Gł. YKP ogłosił rozpoczęcie zimowego sezonu żeglarskiego 2019/2020. Następnie uczestnicy Uroczystości goszczeni byli przez gospodarzy gorącym
poczęstunkiem i smacznymi góralskimi przysmakami i wypiekami. Kolejne zebranie zaplanowane jest pod koniec marca 2020 roku w YKP CZĘSTOCHOWA

Zebranie Zarządu Głównego
YACHT KLUB POLSKI

W dniach 23-24 listopada 2019 roku w urokliwej miejscowości Mizerna nad
Zalewem Czorsztyńskim pod Nowym Targiem,
obradowali Komandorzy stowarzyszenia YACHT KLUBU POLSKI.
Było to coroczne zebranie Zarządu Głównego YKP,
które cyklicznie zwoływane są przez Komandora Z. Gł. YKP dwa razy w roku.
Od wielu lat Komandor proponuje zebranie każdorazowo w siedzibie innego Klubu stowarzyszenia. YACHT KLUB POLSKI zrzesza obecnie 1200 żeglarzy w 20 Klubach w tym 5 polonijnych. Celem takiego działania było i jest integrowanie środowiska żeglarskiego w poszczególnych Klubach, wymiana doświadczeń oraz wzajemne poznanie, planowanie wspólnych rejsów, a nawet zawodów narciarskich .
Wydelegowani przez Zarząd danego Klubu Członkowie mogą uczestniczyć w
zebraniu. Tym razem gospodarzem zebrania był Zarząd YKP NOWY TARG którym kieruje
Komandor Ryszard Giżycki.

Powitanie Kapitan Joanny Pajkowskiej

Kapitan Joanna Pajkowska pod Banderą YACHT KLUBU POLSKI okrążyła pod żaglami na jachcie FAN FAN ziemski glob. Powitanie w Pucku naszej dzielnej żeglarki zorganizował Kapitan Andrzej Dębiec.

Kapitan Joanna Pajkowska w Pucku

18 maja br. na pokładzie jachtu „Czarny Diament” kapitana Jerzego Radomskiego do puckiego portu rybackiego wpłynęła kapitan Joanna Pajkowska. Jako pierwsza Polka, samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów. Dokonała tego na pokładzie jachtu „Fanfan”, a zajęło jej to 216 dni i 16 godzin.

Z mgły wyłonił się SY „Czarny Diament” z szarfą, której każdy milimetr długości symbolizuje przebytą milę morską. Jak później, podczas konferencji prasowej mówiła Joanna Pajkowska – o szarfie pamiętał, przygotował ją i podarował jeden z fanów obserwujących zmagania rejsowe na Facebook’u

Symboliczne przywitanie dokonało się w Pucku (swoją pętlę dookoła świata Joanna Pajkowska zamknęła 29 kwietnia br. w angielskim Plymouth, z którego rozpoczęła ten historyczny rejs 23 września 2018 r.). Tutaj, wśród serdeczności, które ją spotkały, przy strzelających na wiwat armatkach, aplauzie zebranych na kei mieszkańców i ich gości, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej – została uhonorowana przyjęciem do grona Kaprów Puckich, wręczono jej symboliczny klucz do miasta, były medale, statuetka, koszulka IMAGINE THERE’S NO HATE, a wszystko to przy żeglarskiej (a może angielskiej?), mglistej i deszczowej aurze. Atmosfera jednak przepełniona była radością i ciepłem.

Po zakończeniu oficjalnych powitań odbyła się jeszcze konferencja prasowa. Joanna Pajkowska mówiła o rejsie, o trudnościach podczas niego (na szczęście niewielu – padła bateria od urządzenia do transmisji, co chwilowo przerwało z nią kontakt), o wielorybie, który nagle wyskoczył z wody przed dziobem prezentując całą swoją okazałość wraz z wielkim ogonem, a którego to olbrzyma uratowało, że zdążył się schować zanim po nim jachtem przejechała… Chwaliła też jacht, za jego niezawodność i komfort, który w porównaniu z podobną wyprawą na maleńkiej i pozbawionej wszelkich wygód i izolacji jednostce pokonał Szymon Kuczyński, pozwalał jej płynąć w niemalże luksusowych warunkach. Słowa podzięki padły też w kierunku Uwe Röttgeringa, dzięki którego życzliwości, braku obaw i zaufaniu, że trafił w dobre ręce, mogła odbyć ten rejs na pokładzie jego jachtu „Fanfan”.

Mariusz Zaruski upamiętniony
8 kwietnia 2017 roku
Heading 3

Janusz Marek Taber, Komandor Yacht Klubu Polski, wręczył Komandorię, najwyższe klubowe odznaczenie Bogusławowi Witkowskiemu, prezesowi Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a następnie przekazał na ręce Jerzego Litwina, dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego, oryginał dyplomu, w którym Yacht Klub Polski przyznaje Mariuszowi Zaruskiemu Godność Komandora Honorowego. Bardzo ważnym i do dzisiaj najczęściej wspominanym elementem działalności Mariusza Zaruskiego było wychowanie morskie. Dariusz Małszycki, kustosz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni, badacz przedwojennego gdyńskiego harcerstwa, właśnie temu poświęcił swój referat. Muzealnik przybliżył m.in. działalność Generała jako głównego instruktora szkoleniowego w Jastarni. Najbardziej charakterystyczną spuścizną po Mariuszu Zaruskim jest żaglowiec, który od 1946 roku pod nazwą „Generał Zaruski” służy wychowaniu morskiemu.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej pierwszego Prezesa PZŻ Józefa Klejnot-Turskiego

W dniu 08.06.2019 roku na cmentarzu w Bydgoszczy odsłonięta została przez Członka Zarządu PZŻ Komandora YKP Janusza Marka Taber płyta nagrobna, pierwszego Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Józefa Klejnot-Turskiego. W uroczystości udział wzieli Wiceprezes PZŻ Katarzyna Domańska, przestawiciele Władz Samorządowych Miasta Bydgoszczy oraz bydgoska młodzież żeglarska.

Przedstawiamy program obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego

W tym roku mija 95 lat od założenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, już niedługo, bo 11 maja 1924 roku w Tczewie, zaowocowało konsolidacją środowisk żeglarskich i założeniem Polskiego Związku Żeglarskiego, choć proces jego formowania trwał do 19 maja 1926 roku, kiedy to odbył się pierwszy Sejmik organizacji.
Od tej chwili wiele pokoleń rozwijało nasze tradycje i budowało sukcesy polskiego żeglarstwa. Musimy pamiętać o swojej historii, a szczególnie o ludziach, którzy ją tworzyli. Tylko na takich podwalinach możemy sięgać po kolejne wyzwania i odnosić sukcesy.
Zarząd PZŻ postanowił przez cały rok 2019 zaakcentować obchody rocznicy poprzez stworzenie kalendarza imprez 95-lecia oraz przygotowanie i wręczenie medalu 95-lecia dla osób szczególnie zasłużonych dla żeglarstwa polskiego.
Wyznaczyliśmy cztery obszary aktywności, aby uświetnić rocznicę: historyczny, edukacyjny, regatowo-sportowy oraz najważniejsze wydarzenia, w których działania podejmie powołany zespół ds. obchodów rocznicy.
Jubileusz będzie odbywał się pod hasłem „Polski Związek Żeglarski, 1924-2019, 95 lat dla polskiego żeglarstwa”. Głównym koordynatorem jubileuszu jest wiceprezes PZŻ ds. morskich Bogusław Witkowski we współpracy z Komisją Kultury, Historii i Odznaczeń PZŻ.

Żeglarski Zlot Polonijny na
100-lecie odzyskania niepodległości

Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, organizacji zrzeszającej żeglarzy polonijnych z całego świata. Impreza rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa do 4 września.

error: