Wał Miedzeszyński 377, Warszawa 03-980, Polska
+48 602 773 990
biuro@ykp.pl

Sekcje Sportowe YKP

SEKCJA BOJEROWA

Sekcja Bojerowa YKP WARSZAWA założona w 1964 roku przez inicjatorów: Stanisław Turketti, Kazimierz Wójcik, Paweł Dzieduszycki, Stanisław Tokarski oraz Tymoteusz Duchowski. Obecenie Sekcja liczy 48 Członków, w tym 15 zawodników startujących we wszystkich regatach krajowych oraz Mistrzostwach Świata i Europy. Czołowym zawodnikiem od wielu lat jest Jerzy Taber DNP74 14-krotny Mistrz Warszawy w kategorii seniorów oraz 4-krotny młodzików i juniorów. Sekcją obecnie kieruje Kapitan Maria Oleksy DNP4. Przez wiele lat od momentu założenia kapitanem Sekcji był Kazimierz Wójcik (Karol) DNP41. Do czołowych zawodników bojerowych w Polsce należy zaliczyć żeglarzy z YKP OLSZTYN.

SEKCJA ICEOPTIMIST

Jan Tomczyk będąc trenerem żeglarstwa w YKP WARSZAWA kontynuował pracę poprzedniego trenera Leszka Pawlika rozwijając Sekcję Iceoptimist. Jego zawodnik Aleksander Matysiak w 2006 roku zdobył Złoty Medal na Mistrzostwach Świata oraz zdobył dwukrotnie Mistrzostwo Polski w tej dziedzinie żeglarstwa. Maciej Krusiec w 2013 roku z YKP WARSZAWA na Mistrzostwach Świata na Łotwie zdobył Brązowy Medal.

SEKCJA KAJAKOWA

W stowarzyszeniu YKP, najaktywniejsza Sekcja Kajakowa należy do YKP SZCZECIN, której Członkowie wyruszają na dalekie wyprawy po wodach jeziora Dąbskiego oraz Zalewu Szczecińskiego. YKP WARSZAWA mając 10 kajaków, poszukuje kandydatów do założenia Sekcji Kajakowej, w której Członkowie mogliby uczestniczyć w życiu klubowym, jak również organizować spływy oraz wyprawy turystyczne, ale udostępniając również sprzęt mieszkańcom Warszawy.

SEKCJA LASER

Sekcję Laser tworzą zawodnicy, którzy wyrośli z młodzieżowego Optimista i przesiadają się na olimpijską klasę Laser.

SEKCJA MORSKA

Początki żeglarstwa morskiego w YKP to rok 1928, gdy generał Mariusz Zaruski, jako pierwszy Komandor Klubu powołał oddział morski zakładając YKP GDYNIA. Żeglarze YKP wypłyneli na szerokie wody, żeglując na jachtach Carmen, Witeź oraz szkoląc się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Morskiego w Jastarni. Pierwsze stopnie Kapitańskie zdobyli: Henryk Fronczak, Patent nr.004, Michał Sumiński, Włodzimierz Głowacki oraz wielu innych. Obecnie Sekcja Morska w YKP WARSZAWA nie dysponuje własnym jachtem i pomimo wielu starań nie wróciła do swojej świetności. Inne Kluby YKP prowadzą wspaniałą działalność żeglarstwa morskiego do najaktywniejszych należy zaliczyć: YKP GDYNIA, YKP SZCZECIN, YKP KALISZ, YKP KRAKÓW oraz wszystkie Kluby Polonijne.

SEKCJA MOTOROWODNA

Dynamiczny rozwój sportu motorowodnego w Klubie rozpoczeli bracia Tadeusz i Wiesław Chybowscy, Paweł Michel, Antoni Jakubowski oraz Tadeusz Adelt, którzy na własnoręcznie budowanych ślizgach organizowali pierwsze zawody na Wiśle. Największe sukcesy osiągneli Tadeusz Chybowski oraz Paweł Michel, którzy wielokrotnie zwyciężali w słynnych zawodach motorowodnych na Wiśle o puchar Rafała Pragi oraz zdobyli tytuły Mistrzów Świata. Przez wiele lat Sekcją kierował Janusz Łoziński, a obecnie Kapitanem Sekcji jest Waldemar Bytner.

SEKCJA OPTIMIST

Początki sekcji Optimist w YKP to wielka zasługa trenera kordynatora Leszka Pawlika z YKP WARSZAWA, który zapoczątkował rozwój sportu młodzieżowego na łódkach klasy Optimist i Cadet. Nasi zawodnicy wielokrotnie stawali na podium zajmując czołowe pozycje. Największe sukcesy osiągają zawodnicy YKP GDYNIA, ale również do czołowych zawodników Optimist należą: YKP KRAKÓW oraz YKP KALISZ. Obecnie Sekcja Optimista bardzo dynamicznie rozwija się w YKP SZCZECIN.

SEKCJA REGATOWA

Czołowym Klubem z największymi sukcesami sportowymi jest YKP GDYNIA, kolejnym Klubem o dużych sukcesach sportowych jest YKP KRAKÓW. W YKP WARSZAWA Paweł Kalota pełniąc funkcję Kapitana Sekcji Regatowej, reprezentuje Klub we wszystkich regatach krajowych włącznie z Mistrzostwami Polski. W 2019 roku załoga, której sternikiem jest Paweł Kalota wywalczyła Brązowy Medal w klasie Omega.

SEKCJA SZKOLENIA

YKP jako najliczniejsze stowarzyszenie żeglarskie w kraju od 1924 roku prowadzi szkolenia żeglarskie zarówno w żeglarstwie śródlądowym jak i morskim. W latach 60 i 70 Ośrodek YKP WARSZAWA w Jadwisinie miał status Centralnego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego, którym kierował Komandor Stanisław Tokarski. Wszystkie Kluby stowarzyszenia YKP prowadzą szkolenia żeglarskie, a niektóre również motorowodne.

SEKCJA TURYSTYCZNA

Początki żeglarstwa turystycznego w YACHT KLUBIE POLSKI to 1924 rok, kiedy Członkowie Klubu rozpoczeli żeglowanie na Wiśle w okolicach mostu Poniatowskiego, gdzie powstała pierwsza siedziba YKP. Obecnie żeglarstwo turystyczne w Klubach to indywidualne wyprawy na prywatnych jachtach po wszystkich wodach Polski, ale również do turystyki należy zaliczyć wszystkie wyprawy morskie po wodach całego świata.

SEKCJA WINDSURFINGU

Inicjatorem i założycielem Sekcji Windsurfingu, której początków należy szukać w YKP WARSZAWA jest trener Witold Nerling, który wychował między innymi Mistrza Olimpijskiego Zofię Klepacką oraz wielokrotnych Mistrzów Świata i Europy: Anetę Nerling, Kamilę Smektałę oraz wielu innych.

SEKCJA WINDSURFINGU LODOWEGO

Inicjatorem i założycielem sekcji oraz dużym propagatorem tej dziedziny sportu żeglarskiego jest trener Witold Nerling z YKP WARSZAWA, który zaszczepił wśród swoich zawodników, uprawiających windsurfing latem przedłużenie sezonu letniego żeglując w okresie zimy. Wychował wielu Mistrzów Świata w tej dziedzinie sportu.