Wał Miedzeszyński 377, Warszawa 03-980, Polska
+48 602 773 990
biuro@ykp.pl

Jerzy Knabe

YACHT KLUB POLSKI, najstarszy klub żeglarski w Polsce

YACHT KLUB POLSKI LONDYN

Kapitan Jerzy Knabe odszedł na wieczną wachtę 26 kwietnia 2024 w dniu swoich 91 urodzin w Londynie.

Odszedł od nas nie tylko wybitny żeglarz, ale także wspaniały człowiek. Jego pamięć będzie z nami zawsze, a jego dziedzictwo będzie żyć w sercach tych, których dotknął swoim talentem i swoją dobrocią.
Jerzy Knabe był Honorowym Wicekomandorem YACHT KLUBU POLSKI , Członkiem Zarządu Głównego YACHT KLUBU POLSKI oraz Członkiem Mesy Kaprów Polskich Bractwa Wybrzeża- La Hermandad De La Costa. Od 1970 roku posiadał stopień Jachtowego Kapitana Żeglugi Wielkiej. Był Członkiem Założycielem w 1982r i wieloletnim Sekretarzem oraz Komandorem PYCL (Polish Yacht Club London) a od 1999 r. YACHT KLUBU POLSKI LONDYN. Od 2012 był Komandorem Honorowym YKP LONDYN.
W 1944 r. jako uczestnik Powstania Warszawskiego pełnił funkcję łącznika Harcerskiej Poczty Polowej. Był kierownikiem technicznym pierwszej powojennej wyprawy zoologicznej na Morze Czerwone na jachcie Dar Opola – 1959 r. oraz wyprawy geograficznej dookoła Ameryki Południowej na jachcie
ŚMIAŁY -1965 r. Dwukrotnie był kapitanem podczas siedmioletniej wyprawy dookoła świata -1996 r. na Jachcie Bona Terra. Założyciel pierwszego w Polsce Klubu Płetwonurków w Klubie Morskim Warszawskiej Ligi Przyjaciół Żołnierza. Był
organizatorem: trzech zlotów żeglarzy polonijnych w Polsce –Polonia Sailing Jamboree: 1991, 1997, 2000 r, Sikorski Memorial Rally 1993 w Gibraltarze w 50 rocznicę katastrofy, z udziałem polskich i polonijnych jachtów oraz okrętu Marynarki Wojennej Gryf, a także wspólnie z klubami Kanady, USA i UK obchodów roku Wagnera na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych w Ramsgate (UK) oraz w Gdyni w 2012r.

Współpracował z redakcjami czasopism, pisząc reportaże z podróży. Był korespondentem „Poznaj Świat”, „Morze” i „Żagle” (50 lat współpracy). Był autorem „Śmiałym Dookoła Kontynentu” – 1967r. i współautorem „Poradnika Płetwonurka”. Przetłumaczył książki o tematyce żeglarskiej z języka angielskiego i chorwackiego. Dodał terminologie polskie i rosyjskie do 8-językowego, angielskiego wydania „Słownika Żeglarskiego”. W okresie stanu wojennego pracował w Redakcji Polskiej radia BBC, gdzie występował na antenie pod pseuonimem: „Głowacki”. Za swoją wieloletnią działalność żeglarską, organizatorską i publicystyczną otrzymał wiele honorów, nagród i odznaczeń. Oto niektóre z nich: Złota Turystyczna Odznaka Żeglarska PTTK 1966r., medal „Za wybitne osiagnięcia sportowe” 1966r., medal „Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego” 1966r., Złota Odznaka Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ), Srebrna odznaka „Zasłużonego Pracownika Morza” 1972r. Otrzymał 4 Gwiazdy Białe i 2 Gwiazdy Czerwone Bractwa Wybrzeża. Nagroda specjalna „Głosu Wybrzeża” – „Rejs Roku 1991” i Nagroda „Conrad”- Indywidualności Żeglarskie, Gdańsk 1998 r. Otrzymał Obywatelstwo „Karaibskiej Republiki Żeglarskiej” w 1999 roku. Odznaczony Komandorią YACHT KLUBU POLSKI w 2001 roku. Posiada również Medal Bractwa Wybrzeża 2002, Medal i Odznakę PZŻ „Za Szczególe Zasługi Dla Żeglarstwa Polskiego” w 2023 r., Medal 80-lecia PZŻ w 2004 r. Był Członkiem Honorowym PZŻ od 2007 roku. Otrzymał Nagrodę „Chwały Mórz” – Topór Bojowy Bractwa Wybrzeża w 2007 roku. Nagrodę „Jachtsmen Roku” w 2008r. Medal YACHT KLUBU POLSKI w 2009 roku. Złoty Krzyż Zasługi w 2009 roku. Członkstwo Honorowe „Polish Sailing Club”, New York – 2010 rok. Odznakę „Bene Merito” MSZ za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej w 2016r. Nagrodę specjalną Kolosów za wspaniały morski życiorys i działalność na rzecz społeczności żeglarskiej w 2022r, Złotą Honorową Odznakę z cyrkonią oraz Medal Pamiątkowy 100 lecia YKP w 2024 roku.
Organizował i brał udział w niepoliczalnej ilości rejsów, spotkań, uroczystości, szkoleń, jubileuszy, zjazdów itp. Był również człowiekiem o wielkim sercu, gotowym zawsze podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Jego życzliwość i żarliwość żeglarska były niezapomniane dla tych, którzy mieli przyjemność go poznać. Był przez wszystkich lubiany, zawsze chętny do pomocy, ceniliśmy go jako bardzo pracowitego i zaangażowanego pasjonata żeglarstwa znanego z jego mądrości, otwartości i szlachetności. Człowieka zawsze chętnie służącego swoim dużym doświadczeniem i talentem. Jego determinacja i poświęcenie dla Żeglarstwa zawsze były niezwykłe, a jego obecność na zlotach i rejsach zawsze dodawała im prestiżu. Odszedł od nas nie tylko wybitny Żeglarz, ale także wspaniały człowiek. Jego pamięć będzie z nami zawsze, a jego dziedzictwo będzie żyć w sercach tych, których dotknął swoim talentem i swoją dobrocią.

Jurku! Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co nam dałeś, i obiecujemy kontynuować Twoją pasję i Twoje dzieło.

Niech spoczywa w spokoju, 

Koleżanki i Koledzy YACHT KLUBU POLSKI

error: